Sohbet Girişi

Türkiye Burada Sohbet Ediyor

kullanıcı
şifre
* Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz.
Mobil Sohbete Bağlan
play store app store

En Çok Tanınan Sohbet Siteleri

En Çok Tanınan Sohbet Siteleri

Türkiye ve Dünya’da En Çok Tanınan ve Unutulan Sohbet Siteleri. Akıllı telefon ve internet kullanması, bundan 15 yıl evvel bu kadar yaygın değildi. bir epey kişi akıllı telefon bile kullanmıyor, SMS ile haberleşme evresi tam gaz devam ediyordu. İnternete erişim imkanı olan kullanıcılarsa vakitlerinin büyük bir kısmını ortak mecralarda geçiriyorlardı.

Şimdi sizlerle bir zaman seyahatine çıkacağız. Bir periyotlar her insanın bildiği lakin şimdilerde unutulmuş olan yahut eski popülaritesini yitiren internet sitelerine yakından bakacağız.

Eskiden her insanın kullandığı lakin şimdilerde unutulmaya yüz tutan yahut büsbütün kapanan internet siteleri:

“grafi2000“, 2000’li yılların başında bugünkü göğüs teriminin temellerini atıyordu. Hepimizin bildiği “Noel Dayı”, grafi 2000’in en tanınan içerikleri içindeydı.

Grafi2000 grubu, şimdilerde çeşitli içerikler için çalışmalarını sürdürüyorlar. Çok hoş çalışmalar yapıyor olsa da hiç bir çalışma, eskiler kadar dokunmuyor.

Noel Dayı serisinden bir görüntü:

Spotify, YouTube ve Apple Music üzere hizmetlerin olmadığı senelerda “myspace” vardı. Toplumsal medya anlayışını müzikle birleştiren platform, o senelerda rakipsizdi…

Şimdilerde ise myspace’in esamesi bile okunmuyor.

Tinder’ın olmadığı devirlerde “yonja” vardı. Dünyanın en tanınan arkadaşlık platformlarından bir tanesi olan yonja, milyonları bir ortaya getiriyordu.

Facebook, Instagram ve Snapchat üzere platformlar arkadaşlık sitelerine olan ilgiyi azalttı. Bu durumdan en çok etkilenen arkadaşlık sitesi ise Yonja oldu. Yonja gibisi hi5 da rakibi ile tıpkı bahtı paylaştı.

Caps ve göğüs akımlarının tümünü unutun. Bundan 10-15 yıl evvel bobiler.org vardı. İnternet tarihinin en uygun editlerini bulabileceğiniz mecralardan biriydi.

Ancak yıllar geçtikçe sitenin popülaritesinde düşüş yaşandı. Yaşadığı sıkıntıları aşamayan platform, 2021 yılında yayın ömrünü durdurma sonucu aldı.

2000-2010’lu senelerda internetin yaygın olmaması, en epey da MP3 player kullanıcılarını etkilerdi. Zira müziğe ulaşmak fazlaca zordu. “Forumezi”, yeni albümleri çıktığı gün yayınlar, insanların indirme yapmasına imkan tanırdı.

“Çek Git Bebeğim”, “Hayalet Sevgilim” üzere müziklerin tamamı, Forumezi’den indirilebilirdi. Korsan kullanıma yönelik adımlar, Forumezi için de sonu getirmiş oldu.

Hacker olmanın değil, hacker olmaya çalışmanın prim yaptığı yılları yaşadık. İşte o periyotların vazgeçilmesi “wardom”du. Hack dünyasına dair bilgiler wardom’dan sorulurdu.

Artık eskisi kadar popüler olmayan foruma girdiğimizde, Onlyfans’in niye kapatılmadığına ait tartışmalar yapıldığına şahitlik ediyoruz.

Türkiye’deki en eski görüntü paylaşım platformlarından bir tanesi “Alkışlarla Yaşıyorum”du. En güzel görüntüler bu platformda paylaşılırdı. Toplumsal ağlar, Alkışlarla Yaşıyorum’dan servis edilen görüntülerle dolup taşardı.

bobiler.org ile tıpkı yazgısı yaşayan Alkışlarla Yaşıyorum, 2020 yılında kapandı ve tarihin tozlu raflarına gömüldü…

Crack’li yazılımlar, sinemalar, işletim sistemleri, müzik ve dahası. Aklınıza gelen her türlü belgenin barındırıldığı ortam “Rapidshare“dı.

Google’a misal bir arayüz sunan Rapidshare’da hakikat arama yaparsanız, aradığınız her ne ise mutlaka bulurdunuz. Platform şimdilerde bulut depolama hizmeti olarak hizmet veriyor.

2010 yılında toplumsal medya platformlarının kurallarını baştan yazan bir mecra kuruldu. İnsanların birbirlerine açıktan yahut anonim olarak soru sordukları “ask.fm“den bahsediyoruz.

İnsanlar buradaki hesaplarını Facebook, Twitter yahut Google ile bağlar, o platformlara temaslar da verirlerdi.

Birilerini seven beşerler, “antoloji“de toplaşır, yazdıkları şiir ve kıssaları paylaşırlardı.

Antoloji hala aktif olarak kullanılıyor ancak eski popülaritesini yitirmiş durumda.

Netflix ve Disney+ üzere platformların olmadığı devirlerde sinema indirme siteleri epey meşhurdu. Fakat bu kere de seslendirme sorunu yaşardık zira Türkçe dublaj üretimlerin sayısı azdı. “divxplanet”, harika bir alt yazı bulma mecrasıydı.

Geçtiğimiz devirlerde bir karar alan platform, hizmetlerini resmen sonlandırdı.

Bugün 30’lu yaşlarında olan tüm oyunseverler, “KralOyun“u kesinlikle bilirler. Binlerce küçük oyunu barındıran internet sitesi, bilgisayarların uygun olmadığı devirde oyun gereksinimini gidermek için birebirdi.

KralOyun hala etkin olarak kullanılabilen bir internet sitesi. Lakin ortasındaki oyunların yüzüne bakılır mı? 2023 yılında pek de mümkün değil

Bonus olarak da bazı uygulamaları hatırlayalım:

Bonus 1: Milyonların unutamadığı MSN! Sosyal medya ve mesajlaşmayı bir ortada bulunduran yazılım, “Ne Dinliyorum?” özelliği ile aşk acısının da mutluluğun da paylaşıldığı bir yerdi. Emoji, sticker ve toplumsal medyaya dair aklınıza gelen ne var ise MSN’de mevcuttu.

MSN periyodu hoş günlerdi. Birbirimize titreşim atar, manzaralı görüşme yapabilirdik…

Bonus 2: LimeWire isimli uygulama ile müzik indirmeye çalışırdık. Lakin MP3 ismi altında yapılan paylaşımlardan genelde pornografik imgeler yer alırdı.

LimeWire, 20 yıllık ortadan daha sonra NFT pazarı olarak bir daha hizmet vereceğini deklare etti. Belge indirme özelliği ise büsbütün iptal edildi.

Bonus 3: Winamp, özellikle de Windows XP devrinin parlayan yıldızıydı. İndirmeyi başardığımız müzikleri Winamp’ta dinler, çalma listeleri oluştururduk. Kendine has animasyonlar sunan Winamp, bugün hizmet veren bir fazlaca yazılımdan daha uygun çalışırdı.

Winamp’ı bir daha hayata döndürmek için çalışmalar sürüyor. Fakat bunların bir tesiri olur mu? Artık pek de mümkün değil üzere görünüyor…

Peki sizin hatırladığınız internet siteleri hangileri.?

ESohbetim Kameralı Sesli Mobil Görüntülü Sohbet Siteleri,Kameralı Sohbet, Sesli Chat, Mobil Görüntülü Sohbet Sitesi, ESohbetim Kameralı, MobilGeveze Sesli, OkeyAzram Okey, SesliHepkal Sohbet, MobilSosyete.com Sohbet Siteleri.

ESohbetim 76 okunma
Cevap bırakın
alt dalga
Aç / Kapat

Yayındaki Dj:   &   Çalan Parça:

Ses 50